
Прочетен: 16670 Коментари: 24 Гласове:
Последна промяна: 04.06.2019 21:02


Произход и значение на името Борис
АВТОР:МИЛЕНА ВЪРБАНОВА
ВСИЧКИ АВТОРСКИ ПРАВА СА ЗАПАЗЕНИ
Всеобщо наложено е мнението, че царственото име Борис произлиза от барс, снежния леопард. Звучи животински красиво, но винаги ми е изглеждало насилено, звуковата прилика е твърде незначителна. Още повече, че в ареала, населяван от траките, българите и кръвнородствените им народи, име, видимо произхождащо от „барс“, наистина е съществувало – срещаме го в името на Барсина, дъщеря на фригиеца Артабаз II, висш персийски сановник, която след гибелта на съпруга си Мемнон, гръцки пълководец на служба при Дарий III, става любовница на Александър Македонски и по-късно, в Бактрия, му ражда син – Херакъл. Следователно мъжкият вариант на това име би трябвало да е Барсин, Барсан или нещо подобно.
Че Борис изобщо не произлиза от „барс“, се убедих, когато у Диодор Сицилийски, в I книга от „Историческа библиотека“, посветена на Египет, прочетох краткото съобщение за египетския фарон Бокхорис от XXIV династия, управлявал страната от 724 до 712 пр. Христа.

Пирамидите на остров Тенерифе
Известно е, че името Борис в много исторически източници е упоменавано като Богорис. Тази моя догадка се потвърждава и от сведението на Плиний Стари в V книга от „Естествена история“, за двама мавритански царе от „гетулски произход“, които се казват Богоду и Бокх, като първият е дал името си на управляваната от него „далечна Мавритания“, назована Богутиана. Още в това съобщение долавяме тенденцията за преминаване на звука „кх“ в „г“ и за тяхната тъждественост. Бокхорис следователно още в дълбока древност е могло да бъде произнасяно като Богорис и това означава, че името на българския владетел, наложил християнството в нашата държава, има египетски, „гетулски“, а може би и още по-дълбоки корени. То произлиза не от царственото животно барс, а от самия Бог Хор. Тук е мястото да споделя и моята догадка за произхода на името Орфей, събратът на Озирис, цивилизовал тракийските народи. Дали то не означава Хор-пей, Пеещият Хор?
Нищо чудно, защото при изследванията си се убедих, че древните названия с лекота и точност могат да бъдат преведени и обяснени чрез българския език – един ключ, един лазер, едно мощно оръжие, съхранено от нашия народ, с което той може да прониква в тайните на времето.
ОТ КЪДЕ ИДВАТ БИТОВИТЕ НИ ДУМИ У ДОМА?
Оркестър от гласове
12.10.2018 20:19
а, името Борис, скоро го търсих..в Уики..
тъй като моят син има ..син/на 16 08, и така
решиха да му дадат царствено име..
и така не спазиха уважение и традиция, а някакъв цар..
който наложил с кръв..Християнството-Учението на
многомилосърдния и надарен..Човеко Бог Исуската,
който ,мисля аз, не е..трак..
а, вашето мнение, моля?
би ми било мн.интересно..
Благодаря ви!
Дарий, Гордий-било руско, но руският е произлязъл от Българския, Подарк-начално име на Приам в " Илиада", Милий, Хромий, Брезеида, Евей- не е ли свързан с Еньовден ? И други, за които в момента не се сещам!
Лека нощ!
Както с пълно право казвате,руснаците говорят нашия език,защото руският е произлязъл от езика на скитите - група тракийски народи.
Мога ли да Ви помоля да хвърлите поглед на постинга ми "Чудовища и машини" и да ми пишете мнението си?Желая Ви от все сърце приятни и спокойни почивни дни!
Сърдечен поздрав:Милена Върбанова
Поздрави за положения труд!
Както с пълно право казвате,руснаците говорят нашия език,защото руският е произлязъл от езика на скитите - група тракийски народи.
Мога ли да Ви помоля да хвърлите поглед на постинга ми "Чудовища и машини" и да ми пишете мнението си?Желая Ви от все сърце приятни и спокойни почивни дни!
Да си пишем на " ти"
Обещамвам ти да прегледам постингите, за които става дума по- подробно и да взема отношение
На прима виста, часовникът на бомбата цъка! Най- големият вулкан на планетата е в САЩ
Земята е живо същество, движи се, диша и така нататък! От гравитацията се повишава температурата в дълбочина-на 110 метра с един градус Най-дълбоката мина е на около три километра дълбочина Условията там са ужасни-с 30 градуса по-високи от повърхността! Вулканите са клапани, които освобождават излишната енергия Казват ,че вулканът е в готовност, ако температурата на водата на повърхността гони 90 градуса А при него се изпарява? Е, не е задължително да изригне ведната, може и след повече от хиляда години..... Но ще изригне, ако не се намери някакво решение
Учените са категорични в това!
Лека нощ!
Има обаче още едно засвидетелствано тракийско име (мисля че от В. Георгиев) Борискос (умалително на Борис), което напълно отговаря на Борис.
Трето, което ме убеждава в тракийската хипотеза е известния нам от Илиада герой - Парис. Името е много вероятно да е гръцката версия на Барис или Борис, т.к. гърците са замествали б с п. Но най-интересното е че според една стара енциклопедия Парис получил името си именно поради обичая да носи кожа на леопард (тоест барс) по време на бой!!! Това го твърди също например Филострат описвайки Парис :" Носел кожа от барс, не понасял мръсотия по косите си дори по време на сражение, чистил до блясък ноктите на пръстите си, с бяла кожа, една от веждите малко излизала напред."
Тоест тук имаме директна връзка между значението на името Борис и барса-леопард, който вероятно е живял по нашите земи, заедно с лъва.
Колкото до египетската хипотеза на името Бог-Хорус ние нямаме някакви директни връзки на новите българи с Египет, освен тракийската връзка, която е доста стара. Ето например според Вл. Йонкин част от троянците избягали от Троя отишли в Египет и основали град със същото име в Делтата. Освен това самите египетски извори признават, че голяма част от най-ранните им владетели са били с неегиптески произход, което доказват археологическите проучвания - става дума за индивиди от бялата раса, дори със сини очи. Д-р Стефан Гайд пък твърди, че е разчел плочките-пиктограми от Градешница и Караново с помощта на египетските йероглифи, и че самите пиктограми са една с 1000 години по-стара и опростена версия на част от египетската "книга на мъртвите". Поздрави
Все пак ще напомня,че дъщерята на фригиеца А
ртабаз се казва Барсина (не Богорис),което означава,че
име,производно директно от барс е имало и е съвсем
лесно разпознаваемо.
Борис,Парис,барс,барсова кожа...хм!В чужбина нямам подръка старите си бележки и книги,достъпът ми до Интернет не е неограничен,но си спомням,че навремето мернах у един от древните автори снедната подробност,отнасяща се до Парис:когато робът на Приам онася новородения младенец в планината Ида и го оставя да умре там,една мечка закърмя бебето и се грижи за него,преди то да бъде открито от планинец и отнесено у дома му.Или нещо подобно.Приемните родители дават на детето името Парис.По-късно в битността си на млад овчар,Парис носи меча кожа в чест на първата си спасителка.След прословутото състезание,когато за превелико неудоволствие на Хектор и на останалите царски синове,Приам и Хекуба приемат разкаяни и радостни отново Парис в двореца,името му е сменено на Александър,"защото Парис не било достойно име за човек с толкова високо потекло".
Изстрелвам това от прима виста,но то,разбира се ме означава нищо преди да бъде отново проверено.
Сърдечни поздрави!
Николай Кун Легенды и мифы Древней Греции, 1922 :Приближили се двете войски, но не влизали още в бой. Тогава излязъл от редиците на троянците хубавият Парис. На рамото му била метната кожа от леопард, на гърба му — лък и стрелник със стрели, на бедрото му висял остър меч, а в ръка държал две копия.
Поздрави
Това име е много характерна за съставните тракийските имена - Мукапор, Кетрипор, Раскупор и т.н. Означава просто "син" или "момче". Та така е било наречено момчето от овчаря, който го е намерил...
Тази съставна част срещаме и в името Испор (Исперих). Впрочем и днес на руски имаме парен - момче, младеж...
Аз също мислех за думата "парен". В книгата си " Връх България"обаче съм извела името Парис от "парий", което на санскритски означава " планинец",а впоследствие е приело унизителния смисъл на член на най-долната каста.
На didanov бих казала,че Парис наистина е бил бърз,но не като барс,а като заяк.
Сърдечен поздрав на всички пишещи!
Тези сведения ги вадя от езиковата археология и сравнителното езикознание. Рисът не е свещено животно на Българите заради това,че е най-хищното или най-едро животно което те са виждали,а понеже е тясно свързан с Бакхическата митология,която им помогнала да структурират календара си.
Аз също мислех за думата "парен". В книгата си " Връх България"обаче съм извела името Парис от "парий", което на санскритски означава " планинец",а впоследствие е приело унизителния смисъл на член на най-долната каста.
На didanov бих казала,че Парис наистина е бил бърз,но не като барс,а като заяк.
Сърдечен поздрав на всички пишещи!
Съответно на това,ПАРИЗ означава ПОРАЗ (Поразяващия бог),което отново е Богът на войната разбира се.
Това име е много характерна за съставните тракийските имена - Мукапор, Кетрипор, Раскупор и т.н. Означава просто "син" или "момче". Та така е било наречено момчето от овчаря, който го е намерил...
Тази съставна част срещаме и в името Испор (Исперих). Впрочем и днес на руски имаме парен - момче, младеж...
да се дава име на някой с общото значение "момче" или "син". А при Мукапор, Кетрипор и др. пор е по-скоро допълнение и не е самостоятелно като Парис. Освен това при тези имена няма някаква допълнителна аналогия както името Борис с барса и Парис. Още повече, че частицата -рис е останала като наименование в българския език за един от представителите на семейство котки.
Ако се задълбочим за споменаването на един египетски фараон Богхорис, то нямаме никаква друга информация освен асоциацията с българското БОК-Хорис. Доколкото знам фараоните са носили доста интересни имена, но не знам някой да е носил името на един от египетските богове, а и връзката с българското име Борис или Богорис остава доста неясна. Поздрави
По нагоре казвате че името Парис не било много престижно, затова пак казвам че означава просто момче, младеж, син или нещо подобно.
22.05.2019 11:51
Към средата на 9 век България е могъща държава, но и липсва равнопоставеност по отношение на другите европейски държави, тоест тя се излага на международна и културна изолация. Тя е считана за варварска държава и страна на езичници и варвари.
Нуждата от приобщаване към процеса на развитие на европейската духовна и материална култура, изградени върху християнството налагат приемането на новата вяра. Непосредствено преди покръстването княз Борис I има предложения да приеме юдаизма или исляма, но той предпочита християнството, тъй като той осъзнава неговите предимства. Преди да се покръсти обаче той е имал и битки със съседите - франки, сърби и византийци, които не били с щастлив край за него. Това още повече убедило Борис да приеме християнството. Княз Борис се прекръстил на Михаил през 864 г. Друга важна причина е т.нар. "Дълбок мир", който бива сключен през 863 г. в град Константинопол между славяни и прабългари.
С този договор България приема православното християнство от Византия, а не от католическия Рим. Освен това присъединените вече към България славяни са християни и така се увеличава драстично броя на хората почитащи Исус Христос в държавата.
Прегледайте информацията на първа позиция в блогрола на блога ми.